34 3145 548 530 210 560

WYNIKI XI FOLKLORIADY JURAJSKIEJ

Sobota, 5 sierpnia 2017 r:

IX Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych.

Występy oceniało Jury w składzie: przewodnicząca Renata Rak – choreograf, muzyk i folklorysta, Elżbieta Miszczyńska – etnograf, Zastępca Dyrektora Muzeum Częstochowskiego oraz Marek Toborowicz – muzyk, realizator dźwięku, akustyk w zespole „Śląsk”.

Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody w kategorii Zespoły Śpiewacze:

I miejsce – Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie” z Trębaczewa, I miejsce – Zespół Ludowy „Ćwikliczanie” z Ćwiklic,


II miejsce – Zespół Śpiewaczy „ Dąbie”
z Gródkowa koło Psar,
II miejsce –
Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Klepisko” z Kłomnic, II miejsce – Zespół Regionalny „Strumień” ze Strumienia,


III miejsce –
Zespół Śpiewaczy „OD DO” z Preczowa,
III miejsce –
Śląski Ludowy Zespół Śpiewaczy „Zawodzianki” z Bogucic Zawodzia, III miejsce – Zespół Ludowo Śpiewaczy „Radojewiczanie” z Radojewic, III miejsce – Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z Wielunia.

W kategorii Zespoły Obrzędowe zwyciężyli:

I miejsce – Zespół Obrzędowy „Michniowianie” z Suchedniowa woj. świętokrzyskie,

II miejsce – Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki” ze Starej Wojskiej koło Rawy Mazowieckiej,

III miejsce – Zespół Folklorystyczny „Karlinianki” z Zawiercia, III miejsce – Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki” ze Starej Wsi koło Bodzentyna.

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz unikalne, ceramiczne statuetki wykonane według autorskiego projektu przez Martę Jędrzejewską – instruktora ceramiki przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, absolwentki ASP we Wrocławiu. Laureaci dodatkowo odebrali nagrody finansowe.

Niedziela, 6 sierpnia 2017 r.

IV Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych

Kapele oceniało Jury w składzie: Marek Toborowicz – muzyk, realizator dźwięku, akustyk w Zespole Śląsk, Krystyna Maciejewska – piosenkarka, żona Janusza Gniatkowskiego i Dyrektor Artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju oraz Elżbieta Jatulewicz – pedagog, instruktor teatralny, wokalistka, lider zespołu „Szalona Piątka Plus”. Komisja wskazała następujących zwycięzców:

I miejsce: Kapela „BUKOWIACY” z Bukowna,

II miejsce: Kapela Podwórkowa „TO i OWO” z Myszkowa,

III miejsce: Radomszczańska Kapela Podwórkowa z Radomska.

Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe od Organizatora – Gminnego Ośrodka Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju.

XI Konkurs Rękodzieła Artystycznego

Komisja konkursowa w składzie: Barbara Pińczyńska – ceramik, Marta Raźniewska – grafik,

Rafał Stępniak – artysta malarz, ostatecznie przyznała następujące nagrody:

GRAN PRIX – bilet do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego – prof. Jerzego Buzka otrzymała Jolanta Czernek z Zawiercia – patchwork z elementami aplikacji pt.: „Król podwórka”, oraz nagrody ufundowane przez Stanisława Dąbrowę – Wicemarszałka Województwa Śląskiego i Łukasza Stacherę – Wójta Gminy Poraj.

I miejsce: Anna Krzanik z Krakowa – serweta klockowa (nagroda finansowa ufundowana przez GOK w Poraju i rzeczowa ufundowana przez Posłankę na Sejm RP Izabelę Leszczynę)

II miejsce: Bogusław Chwastek z Poraja– rzeźba „Jurajska Postać z Żarek” (nagroda finansowa ufundowana przez GOK w Poraju i rzeczowa ufundowana przez Konrada Jarzyńskiego – Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie)

III miejsce: Cecylia Staśkiewicz z Ostrołęki – firanka ażurowa z czasów powojennych lata 50 (nagroda finansowa ufundowana przez GOK)

Nagrody ufundowane przez członków Komitetu Honorowego:

  • Mirosława Romańska z Poraja – obraz olejny „Okiennik” (nagroda ufundowana przez Katarzynę Kaźmierczak – Zastępcę Wójta Gminy Poraj),

  • Danuta Nalewany z Dobieszowic – obraz olejny „Chłopiec pasący gęsi” (nagroda ufundowana przez Konrada Jarzyńskiego – Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie),

  • Barbara Toffel z Krakowa – Wakacyjny plecak z kwiatami (nagroda ufundowana przez Krzysztofa Klimka – Radnego Powiatu Myszkowskiego),

  • Anna Pasek z Jastrzębia – praca szydełkowa „Szydełkowe czary – mary” (nagroda ufundowana przez Marka Dziubka – Dyrektora Śląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego),

  • Marian Pikuła z Myszkowa – rzeźba „Baba Nosiwoda” (nagroda ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie),

  • Joanna Staniek z Żarek – latarenka „Pani Lasu” (nagroda ufundowana przez Zofię Jakubczyk – Prezesa MBS Myszków),

  • Elżbieta Miazio z Przybynowa – haft krzyżykowy „Bukiet z piwoniami” (nagroda ufundowana przez Halinę Rozpondek – Posłankę na Sejm RP)

  • Ewa Kawka z Katowic – witraż „Pyza na polnej dróżce” (nagroda ufundowana przez Marka Węgrzynowicza – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Myszkowie),

  • Kazimiera Balcerzak z Sieradza – wycinanka „ Objawienie się Matki Bożej pastuszkom w Fatimie” (nagroda ufundowana przez Adama Zaczkowskiego – Kierownika Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków UG Poraj),

  • Wacława Pyrchla z Masłońskiego – makieta „Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żarkach Letnisku” – praca, która uzyskała najwięcej lajków w głosowaniu przeprowadzonym na fanpage’u GOK-u (nagroda ufundowana przez Annę Sochę-Korendo – Wicestarostę Myszkowską).

VI Konkurs Kulinarny „Jurajskie Smaki”

Jury w składzie: Maria Magdalena Gurbała Sekretarz Gminy Poraj, Monika Mrożek Specjalista Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie oraz Jacek Dyrda – właściciel Pizzerii „Zosieńka” w Żarkach Letnisku, przyznało następujące nagrody:

I miejsce: Alicja Hak– „Karczek współczesny dla leniwych” (bon upominkowy o wartości 500 zł do wykorzystania w sklepach Media Expert ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie),

II miejsce: Jolanta Zalega – „Gołąbki z kiszonej kapusty” (bon upominkowy oraz sprzęt AGD ufundowany przez Marka Dziubka – Dyrektora Śląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego),

III miejsce: Hanna Kowacka – „Kaczka w sosie jabłkowo-śliwkowym” (bon upominkowy oraz nagroda ufundowana przez Andrzeja Pawłowskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Poraj),

III miejsce: Anna Szymańska – „Pasztet z zielonym pieprzem” (bon upominkowy do wykorzystania w sklepach Media Expert oraz nagroda ufundowana przez Andrzeja Kozłowskiego – Kierownika Referatu Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji),

IV miejsce: Krystyna Resiak – „Prażuchy z grzybami” (nagroda finansowa ufundowana przez Rafała Kępskiego – Członka Zarządu Powiatu Myszkowskiego),

Wyróżnienia:
– Lidia Bednarz –Kładzione kluski ziemniaczane z kapustą i boczkiem” (nagroda rzeczowa ufundowana przez Mariusza Karkochę – Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Poraj),
– Ewa Oleksiak – „Chłodnik z cukini” (nagroda rzeczowa ufundowana przez Jarosława Mazanka – Redaktora Naczelnego „Gazety Myszkowskiej”.

Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu odebrali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.