WIELKI PIKNIK RODZINNY W STREFIE DOBREJ MUZYKI

W sobotę 2 czerwca br. odbył się w Jastrzębiu nad Zalewem Porajskim Wielki Piknik Rodzinny w Strefie Dobrej Muzyki, którego organizatorem był Urząd Gminy Poraj i Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego

w Poraju. Piknik, z okazji Dnia Dziecka, zbiegł się z oficjalnym otwarciem Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji „Zalew Atrakcji” w Jastrzębiu.

W trakcie pikniku, po bajce dla dzieci i konkursach, odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji – pięknie zaaranżowanej strefy rekreacyjnej, która została wyposażona w plac zabaw, siłownię zewnętrzną, altankę ze stołami i ławeczkami, boisko do siatkówki plażowej, scenę mobilną i kompleksowe oświetlenie.

Okolicznościową wstęgę przecięli: wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo, wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera, przewodniczący Rady Gminy Poraj Andrzej Pawłowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Magdalena RyziukWilk, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej UG Poraj Adam Zaczkowski oraz prezes Andrzej Pluta, reprezentujący firmę POL-REM – wykonawcę inwestycji. W tym ważnym wydarzeniu towarzyszyły dzieci – główni bohaterowie tego dnia.

Teren Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji „Zalew Atrakcji” w Jastrzębiu to kompleks rekreacyjno-sportowy, co pozwoliło na przeprowadzenie tego dnia Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar Wójta Gminy Poraj Łukasza Stachery.

Co więcej, podczas Wielkiego Pikniku Rodzinnego nie zabrakło dobrej muzyki, a to za sprawą Letnich Prezentacji Muzycznych, które odbyły się już po raz siódmy w Strefie Dobrej Muzyki. Ze sceny płynęły dźwięki różnych gatunków muzyki: od rocka po bluesa.

W VII Letnich Prezentacjach Muzycznych udział wzięło 8 podmiotów wykonawczych: dwa w kategorii do lat 18 i sześć w kategorii powyżej lat 18. Poszczególnym prezentacjom przysłuchiwało się jury w składzie: Elżbieta Jatulewicz – instruktor teatralny I stopnia, autorka tekstów i kompozycji, wieloletni pedagog, założycielka i członek Zespołu Wokalnego „Szalona Piątka Plus”, który odnosi sukcesy na wielu konkursach w kraju; Adam Grajdek – muzyk, od wielu lat współpracujący z GOK w Poraju, instruktor Zespołu „Nastolatki” oraz innych zespołów muzycznych, wizytator muzyki w Kuratorium Oświaty w Częstochowie oraz Sebastian Ruciński – przewodniczący Jury, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk i kompozytor, muzyk sesyjny mający na koncie kilkanaście nagranych płyt i koncertów na całym świecie, współpracował m.in. z Elżbietą Adamiak, Piotrem Rubikiem, Zbigniewem Wodeckim i wieloma innymi gwiazdami, tegoroczny finalista premier w Opolu z zespołem Rubik.

W kategorii do lat 18 I miejsce zdobył zespół „Grejpfrut”, zespół „The Galahads” zajął miejsce II. W kategorii powyżej lat 18 klasyfikacja wyglądała następująco: I miejsce „Dzika Plaża”, II miejsce „The Hakeys”, III miejsce „Jurajski Oddział Bluesowy”. Wyróżnienia otrzymali: „Spike Up”, „Zimna Północ” i „Black Pearls”.

Warto było walczyć, bo nagrody (finansowe) były bardzo atrakcyjne. Za zdobycie I miejsca zespoły otrzymały po 1000 zł, II miejsca – 500 zł, III miejsca – 300 zł, a za wyróżnienia 100 zł. Nagrodzone zespoły otrzymały również okolicznościowe dyplomy i statuetki wykonane przez Martę Jędrzejewską w pracowni ceramicznej GOK. Dodatkowo każdy członek zespołu otrzymał brelok wykonany przez uczestniczki Warsztatu Artystycznego Centrum Integracji Społecznej w Poraju. Za swoje zaangażowanie w ocenę prezentacji również Jurorzy otrzymali upominki – poduszki-przytulanki w kształcie uroczej rybki wykonane również przez CIS.

Zespołom gorąco gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i liczymy na ich udział w kolejnych Letnich Prezentacjach Muzycznych za rok!

OSWiR ZALEW ATRAKCJI:

Teren Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu został zakupiony przez Gminę Poraj w listopadzie 2017 r. od Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A., który zarządza majątkiem po byłej Hucie Częstochowa. Od tamtej chwili tereny o łącznej powierzchni 5,8 ha, zlokalizowane w rejonie ulic Zielonej w Jastrzębiu, mogły wreszcie zostać właściwie zagospodarowane i wykorzystane. I to się właśnie dzieje!

Przejęta strefa OSWiR „Zalew Atrakcji” została przez Gminę Poraj od razu porządnie zaaranżowana. Wytyczono nowe ścieżki i alejki, zamontowano nowe oświetlenie. Wytyczono boisko do siatkówki plażowej, postawiono altankę, która zyska w przyszłości stoły i ławki. Zbudowano także siłownię zewnętrzną i plac zabaw dla dzieci.

Po stronie RFG S.A. także widać inwestycje. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami zarządu spółki, który zapewniał, że środki finansowe pozyskane ze sprzedaży tych terenów zostaną zainwestowane w modernizację lokalnych ośrodków wypoczynkowych, RFG S.A. wywiązując się z obietnicy uruchomiła po sąsiedzku ośrodek „Jurajska Przystań”. Nowo wybudowane domki letniskowe, restauracja, hotel oraz bar już teraz są czynne i przyjmują turystów. Całość, wraz z gminnym terenem rekreacyjno-wypoczynkowym, prezentuje się naprawdę wspaniale.

Wszystko to było możliwe dzięki współpracy Gminy Poraj z RFG S.A, która powoli doprowadzi do tego, że Zalew Porajski na powrót stanie się perełką turystyczną naszego regionu.