Dni Gminy Poraj 2018 – piątek

Doroczne Święto Gminy Poraj już za nami! Trzy fantastyczne dni minionego weekendu jak zawsze wywołały u wszystkich zachwyt bogatą ofertą koncertową wielkich gwiazd oraz znanych lokalnych artystów, napiętym harmonogramem wydarzeń, mnóstwem atrakcji dodatkowych, rewelacyjnym wesołym miasteczkiem, pysznym jedzeniem, a także wspaniałą pogodą. Nad Zalew Porajski ściągnęły tłumy.

Tegoroczne Dni Gminy Poraj tradycyjnie już trwały 3 weekendowe dni, podczas których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Młodsi, starsi, rodziny z dziećmi, miłośnicy sportów wodnych i piłki nożnej, a także fani rozmaitych rodzajów muzyki z pewnością są usatysfakcjonowani. Potwierdza to liczna widownia, która pojawiła się przed sceną Dni Gminy Poraj 2018 i każdego dnia wspaniale się tam bawiła.

Piątek 13 lipca w tym roku nie był wcale pechowy. Wprost przeciwnie, był bardzo udany. Wszystkie wydarzenia Dni Gminy Poraj 2018 tego dnia odbywały się w Jastrzębiu na terenachStowarzyszenia Marina Poraj, która zorganizowała „Dzień Otwarty”. Od południa na wszystkich czekały liczne atrakcje, a wśród nich bezpłatne korzystanie ze sprzętu wodnego (kajaków, rowerków wodnych, a nawet łodzi motorowej), gry izabawy dla dzieci oraz konkursy. Na terenie imprezy rozstawiono także tęczowe dmuchańce i mega- zjeżdżalnie, stoiska z zabawkami, popcornem i watą cukrową. A Tawerna Spinaker szeroko otworzyła swoje progi dla wszystkich, którzy mieli ochotę coś zjeść.

W samym centrum wydarzeń rozstawiono scenę, na której mieli wystąpić tego dnia zaproszeni artyści. Prowadzącym był kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków UG Poraj Adam Zaczkowski.

Późnym popołudniem rozpoczęło się doroczne „Szantowisko”. Pierwszy na scenie zaprezentował się „Jurajski Oddział Bluesowy”, który zagrał własne utwory w aranżacji rockowo-bluesowej.

Po pierwszym bluesowym koncercie nastąpiło oficjalne otwarcie Wodnego Placu Zabaw, Parku Linowego oraz miejsca do ćwiczeń Street Workout. Z początkiem sezonu wakacyjnego na terenach Mariny Poraj powstały prawdziwe atrakcje. W ramach projektu „Rewitalizacja obszarów przy Zalewie Porajskim na rzecz wsparcia programu aktywizacji społecznej” pozyskano dofinansowanie w wysokości 1.721.150,86 zł (wartość całkowita projektu: 1 811.737,75 zł) na budowę wodnego placu zabaw dla dzieci, ścieżki parku linowego zamontowanej na istniejących drzewach, miejsca do street workoutu, altanki z ławkami i stolikami oraz budynku sanitarnego dla użytkowników. Cały teren został pięknie zagospodarowany, obsadzony trawą oraz krzewami. Wytyczono także ścieżki z kostki brukowej oraz przygotowano miejsce pod scenę mobilną, która będzie obsługiwać imprezy i wydarzenia na terenie naszej gminy.

W oficjalnym oddaniu terenu do użytkowania i uroczystym przecięciu wstęgi uczestniczyli: wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo, wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera, wicewójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, przewodniczący Rady Gminy Poraj Andrzej Pawłowski wraz z wiceprzewodniczącym Mariuszem Karkochą, prezes firmy realizującej inwestycję – „POL-REM” Andrzej Pluta, prezes „Mariny Poraj”Urszula Grzywacz, kierownik UG Poraj Adam Zaczkowski, przedstawiciel środowiska żeglarskiego Adam Góra oraz przedstawiciele najmłodszego pokolenia, którzy będą od teraz testować nowy obiekt.

Po zakończeniu oficjalnej części powrócono pod scenę, gdzie zaprezentowali się kolejni wykonawcy.Wśród nich znaleźli sięJarek „KRAKEN” Jura z zespołem oraz częstochowska grupa szantowa„oJ taM”.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Atlantyda”, który tworzą artyści z różnych stron Polski: z Trójmiasta, Warszawy i Sanoka. Na scenie Mariny Poraj zespół zaprezentował tradycyjne i współczesne pieśni morskie, zawierające również elementy muzyki folkowej i bluegrasu, tematycznie związane z morzem i żeglowaniem.

Tradycyjnie każdy artysta występujący tego dnia na scenie otrzymał statuetkę Przyjaciela Gminy Poraj. Z kolei wszyscy słuchacze, którzy tego dnia licznie stawili się pod sceną, zostali obdarowani wspaniałą szantową muzyką, która na terenie Mariny Poraj brzmi bardzo dobrze.